maj – czerwiec 2012

Kuratorzy wystawy: Urszula Narożna-Szamałek i Barbara Kirschke

Bogaty skarb z Podbieli (gm. Celestynów w woj. mazowieckim) odkryty przypadkowo w lesie w lutym 2009 roku prezentujemy na naszej czasowej wystawie w Muzeum Archeologicznym. Zabytki, wśród których znajduje się różnorodna biżuteria datowane są na 1000 – 550 lat p.n.e.  Skarb znalazł pan Mirosław Piętka pod jednym z drzew, w niewielkim piaszczystym dołku. Można przypuszczać, iż kosztowności pierwotnie złożono w organicznym pojemniku, który nie zachował się do naszych czasów. Składają się nań różne zabytki wykonane z brązu m.in.: naszyjnik tordowany (skręcony), bransoleta spiralna wielozwojowa, szpila z czterema spiralnymi tarczkami typu stanomińskiego, sześć tarczek guzikowatych oraz zawieszki spiralne.  Znaleziono w nim również elementy wielosegmentowego naszyjnika składającego się ze spiralek przedzielonych paciorkami z niebieskiego szkła, kolie paciorków z niebieskiego szkła zdobionych linią zygzakowatą ze szkła barwy zielono-żółtej i białej oraz kolie paciorków niebieskich niezdobionych. Ciekawym elementem skarbu jest duży zbiór muszli kauri, niestety pozbawionych połyskującej zewnętrznej ozdobnej warstwy twardego szkliwa oraz kolia z małych paciorków wykonanych z muszli. Muszle kauri odgrywały znaczącą rolę u dawnych ludów. Oprócz funkcji magicznej mogły pełnić rolę środka płatniczego w wymianie z odległym obszarem śródziemnomorskim. Należy dodać, że muszle te pochodzą z mórz ciepłych, więc znalazły się w naszym kraju z dalekiego południa, być może Bliskiego Wschodu. Pozostałą część skarbu tworzą drobne fragmenty różnych ozdób brązowych – wisiorki, spiralki i liczne ogniwka.

Z uwagi na to, iż odkrycia dokonano na terenie województwa mazowieckiego Dyrekcja Muzeum, zgodnie z obowiązującą procedurą zwróciła się z prośbą do Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wyrażenie zgody na przejęcie skarbu w depozyt. Ma on bowiem, poza walorami naukowymi, również dużą wartość ekspozycyjną.

We wrześniu, 2009 r. na podstawie Decyzji nr 1059/2009 MWKZ przekazał skarb zabytków kultury łużyckiej znaleziony w miejscowości Podbiel, w depozyt Muzeum Archeologicznemu w Poznaniu.