21 listopada 2013 – 19 stycznia 2014 r.

kurator wystawy: mgr Łukasz Bartkowiak

Wystawa „Najstarsze pismo świata – tabliczki klinowe z Mezopotamii” ma na celu przybliżenie widzom wiedzy na temat jednego z najstarszych na świecie systemów pisma. Główną atrakcją będzie możliwość obejrzenia nowych nabytków Muzeum Archeologicznego w Poznaniu – sześciu tabliczek glinianych zapisanych pismem klinowym. Wszystkie pochodzą z obszaru Mezopotamii. Ich wiek szacowany jest od końca III do poł. II tysiąclecia p.n.e. Dwie z nich pochodzą ze starożytnej „szkoły” – można na nich przeczytać typowy, powtarzający się tekst zawierający przykłady ćwiczeń pisarskich w II tysiącleciu p.n.e. Z końca III tysiąclecia natomiast jest kolejny zabytek z czasów władcy Ibbi-Sina (XXI wiek p.n.e.). To tekst gospodarczy, podobnie jak nieco późniejszy zabytek pochodzący z początku II tysiąclecia p.n.e. Chyba najciekawszym zabytkiem, również pod względem wizualnym, jest tzw. „Gwóźdź Gudei” zawierający typowy tekst komemoracyjny, stanowiący wotum władcy dla świątyni boga Ningirsu. Umieszczenie go w świątyni miało zapewnić władcy boską opiekę. Natomiast ostatnia z tabliczek jest zapisem starożytnego procesu sądowego.

Wystawa to jednak nie tylko zabytki. Zwiedzający poznają okoliczności towarzyszące powstaniu pisma i jego historię. Będzie można dowiedzieć się również, w jaki sposób badaczom udało się odczytać tajemnicze pismo klinowe.

Zakup zabytków możliwy był dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z priorytetu 4 – kolekcje muzealne.

 

 

PATRONAT MEDIALNY: