6 czerwca – 26 sierpnia 2014 r.

kurator wystawy: Paweł Polkowski

Rytom naskalnym pozostawionym wiele tysięcy lat temu przez mieszkańców odległej egipskiej oazy Dachla na Pustyni Zachodniej poświęcona jest nowa wystawa z cyklu „Bliskie spotkania z…”. Ekspozycję można obejrzeć od 6 czerwca do końca sierpnia br. Kuratorem wystawy „Wyspa na morzu piasku. Petroglify w Oazie Dachla na Pustyni Zachodniej w Egipcie” jest Paweł Polkowski, który zajmuje się badaniem rytów naskalnych w ramach Pracowni Sztuki Naskalnej w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu.

Proponujemy chwilę zadumy i zastanowienia nad niezwykłymi przedstawieniami sprzed tysiącleci. Sztuka naskalna to temat, który nieczęsto eksponowany jest na muzealnych wystawach, choć jest on fascynujący i to nie tylko dla specjalistów. „Móc spojrzeć na obrazy wykonane przez ludzi tysiące lat temu, to móc wysłuchać ich opowieści. To próba wniknięcia w ich umysły i spojrzenia na świat ich oczyma. Odgadnąć jednak, co tak naprawdę mieli oni do przekazania nie jest tak łatwo, a przekonać się o tym można na naszej wystawie” – mówi Paweł Polkowski.

Zaprezentowane na wystawie ryty powstawały od późnej epoki kamienia po czasy współczesne. Są to obrazy wyryte na skałach, tzw. petroglify, które, w zależności od epoki, wykonywane były przy pomocy różnych narzędzi i na różne sposoby. Zmieniały się także tematy przedstawień, dzięki czemu repertuar odnajdowanych przez badaczy obrazów jest niezwykle szeroki i ciekawy.

„Moim celem jest nie tylko przybliżenie zwiedzającym różnorodnych przedstawień, stylów i technik ich wykonywania, a także twórców prezentowanych obrazów, lecz także zachęcenie ich do próby wcielenia się w rolę badaczy sztuki naskalnej” – dodaje Polkowski. W ramach wystawy zachęcamy do interakcji. Zwiedzający będą mogli zinterpretować wybrane petroglify oraz porównać je z obserwacjami innych. W ten sposób każdy może spróbować swych sił w roli archeologa. Zwiedzających zachęcamy do dotykania wykonanych specjalnie na tę okazję imitacji wybranych przedstawień. Zamknąwszy oczy będzie się można przenieść w czasie i przestrzeni do miejsca, gdzie zawsze wieje wiatr i grzeje słońce – na egipską Pustynię Zachodnią.

 

Patronat medialny: