13 IV – 31 V 2007

Scenariusz ekspozycji: Aleksander Bursche, Roksana Chowaniec, Anna Grossman

Pliniusz Starszy, pisarz i uczony rzymski żyjący w I w., w swej Historii naturalnejwspomina oficjalną wyprawę rzymską po bursztyn na wybrzeże Bałtyku, zorganizowaną za panowania Nerona (lata 54-68). Relację tę wielu z nas zna z podręczników szkolnych i okres wpływów rzymskich na naszych ziemiach (I-IV w.) często jest kojarzony właśnie z szlakiem bursztynowym. Autorzy prezentowanej wystawy zapraszają do podążenia tym szlakiem, do porównania wielkiej cywilizacji starożytnego Rzymu i świata barbarzyńców żyjących na północ od granic państwa rzymskiego, wśród nich Sarmatów, Wandalów, Gotów i Bałtów. 

Na wystawie zgromadzono interesujące eksponaty: elementy architektoniczne, rzeźby marmurowe, tripus (trójnogi stolik – ołtarzyk) i posążki brązowe, ozdoby, wśród nich zbiór kilkudziesięciu gemm, ponadto części uzbrojenia, różnorodną ceramikę, naczynia szklane, brązowe i srebrne, monety i wiele innych przedmiotów. Całości dopełniają liczne plansze z komentarzem bogato ilustrowanym fotografiami, a także rekonstrukcje: rzymskiej komory grobowej z marmurową urną, fragmentów komnaty rzymskiej z kolorowymi freskami i mozaikami, drogi rzymskiej, Wału Hadriana, chaty Wandalów i kurhanu Bałtów z pochówkiem szkieletowym, grobu popielnicowego Gotów oraz strojów Rzymianki, rzymskiego kupca i Sarmatki.
 
Wystawa powstała w 2006 roku w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie i towarzyszyła dorocznemu Festynowi Archeologicznemu, zatytułowanemu Rzymianie i Barbarzyńcy. Zabytki pochodzą ze zbiorów kilku polskich instytucji naukowych i muzeów, a także z Déri Muzeum w Debreczynie na Węgrzech. Współorganizatorem ekspozycji jest Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, obchodzące w tym roku swoje 150 – lecie. Na wystawach otwartych w jubileuszowym roku pragniemy zaprezentować Państwu najcenniejsze zabytki z naszych zbiorów. Pochodzi z nich większość przedmiotów przypisywanych Gotom pokazanych na obecnej wystawie, do których należą ozdoby z brązu, srebra i złota oraz kolie paciorków bursztynowych. Cenne eksponaty z naszych zbiorów, o proweniencji rzymskiej, to grot pilum – oszczepu rzymskiego legionisty, naczynie terra sigillata zdobione ornamentem reliefowym, unikatowy dzban brązowy, wielobarwne paciorki szklane i zapinki emaliowane, a także okazała, pozłacana zapinka brązowa, detal stroju rzymskich żołnierzy.

 


Zabytki na fotografiach 1-7 pochodzą ze zbiorów Muzeum Archeologicznego
w Poznaniu