„Archeologia Sudanu” – nowa odsłona wystawy

W styczniu 2012 roku wprowadziliśmy szereg zmian na stałej ekspozycji prezentującej pradzieje Sudanu. W ich wyniku liczba prezentowanych zabytków niemal podwoiła się – przybyło prawie 100 nieeksponowanych dotąd obiektów. Jest wśród nich jeden z najstarszych na świecie instrumentów muzycznych, unikatowe, skórzane sandały z IV wieku n.e. Dodatkową atrakcją jest multimedialny panel dotykowy i ekran LCD, na którym wyświetlane są fotografie z prac archeologicznych.

Ekspozycja wzbogaciła się o zabytki odkryte przez pracowników Muzeum w czasie licznych wykopalisk w Sudanie, głównie z obszaru IV katarakty nilowej. Poznaniacy wzięli kilka lat temu udział w akcji ratowniczych badań archeologicznych, które poprzedzały zalanie wielkich połaci terenu przez wody spiętrzone przez budowę kolejnej, gigantycznej zapory wodnej.

Pozyskane w czasie wykopalisk zabytki trafiły w części do Polski na mocy porozumienia z rządem Sudanu. Są wśród nich niezwykłe i unikatowe przedmioty. Teraz, po żmudnej pracy muzealnych konserwatorów (przykładowo – sklejeniu olbrzymich naczyń ceramicznych z setek kawałków) są dostępne do ujrzenia dla wszystkich zwiedzających.

Ekspozycji przybyły również zabytki z najwcześniejszych okresów – są to paleolityczne pięściaki, czyli pierwsze znane narzędzia kamienne używane przez człowieka. Na wystawie umieściliśmy te odkryte przez polską misją wykopaliskową w Kadero.

Do najbardziej niezwykłych eksponatów należy z pewnością tarło – jeden z najstarszych znanych na świecie instrumentów muzycznych, wykonany z żebra zwierzęcego. Wystawiamy również najstarsze znane naczynia ceramiczne – pochodzą z VIII tysiąclecia p.n.e.

Uwadze nie ujdzie biżuteria wykonana ze szkła, kamieni szlachetnych, a nawet jaj strusich, znaleziona w kurhanach z okresu meroickiego (IV w. n.e.).

Z pomocą interaktywnego panelu dotykowego, zwiedzający dowie się, gdzie Polacy prowadzą i prowadzili wykopaliska, zaznajomi się z pradziejami tego rejonu. Na koniec ambitni mogą spróbować swych sił w quizie.

Kuratorami wystawy są dr Marek Chłodnicki i dr Dobiesława Bagińska.