Informujemy, że zakończył się trwający od września konkurs fotograficzny zatytułowany „Śladami Józefa Kostrzewskiego”, będący jednym z ostatnich wydarzeń towarzyszących zorganizowanym przez Muzeum Archeologiczne w Poznaniu obchodom „Roku Józefa Kostrzewskiego”.

Zależało nam, aby tak ważna dla poznańskiej archeologii rocznica, związana z rozpoczęciem przed 100 laty profesjonalnej kariery naukowej przez wybitnego archeologa i muzealnika, jakim był profesor Józef Kostrzewski, stała się udziałem nie tylko osób zawodowo związanych z archeologią, ale także tych, które na co dzień nie mają do czynienia z tematyką archeologiczną. Idea konkursu fotograficznego dla uczniów szkół wielkopolskich zrodziła się z chęci przybliżenia postaci Józefa Kostrzewskiego młodszym mieszkańcom tego regionu. Mamy nadzieję, że poszukiwanie i dokumentowanie śladów związanych z życiem i działalnością tego uczonego dostarczyło uczestnikom konkursu wielu wrażeń, a także, co najważniejsze, utrwaliło w ich pamięci sylwetkę Profesora Kostrzewskiego, nie tylko jako zasłużonego badacza przeszłości, o którym można przeczytać w książkach, ale także jako człowieka, po którego ścieżkach stąpamy, zarówno metaforycznie, mając na uwadze Jego autorytet naukowy i moralny, jak i dosłownie, w naszej najbliższej, namacalnej przestrzeni.

Konkurs fotograficzny nie należał do najłatwiejszych, mimo to cieszył się zainteresowaniem wśród młodych pasjonatów fotografii. Dziękujemy uczniom za przesłane zgłoszenia, a nauczycielom za zaangażowanie w przygotowanie swoich podopiecznych do podjęcia tego trudnego tematu. Otrzymaliśmy 90 prac, z których 67 zostało zakwalifikowanych do konkursu. Komisja konkursowa w składzie: Barbara Bednarczyk, Bogdan Walkiewicz i Tomasz Skorupka wyłoniła już zwycięskie prace.

Wręczenie nagród i wyróżnień odbędzie się w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu w drugiej połowie marca 2015 roku, wraz z uroczystym zamknięciem obchodów „Roku Józefa Kostrzewskiego”. O dokładnym terminie spotkania poinformujemy Państwa w stosownym czasie.