22/09/2015

W ostatnim czasie na naszym wykopie natrafiliśmy na interesujące ślady działalności pracowni obróbki poroża, w postaci kawałków tego surowca. Większość ze znalezionych przez nas 56 przedmiotów to tzw. półfabrykaty lub odpady poprodukcyjne, ze śladami cięcia lub starannego wygładzania. Odkryliśmy także kilka przedmiotów już gotowych, takich jak orzech kuszy, czyli wykonany z poroża element spustu tejże broni. Asortyment wyrobów wytwarzanych przez rzemieślnika mógł być jednak znacznie szerszy.

To nie wszystko! W części wykopu ukazał nam się fragment średniowiecznego bruku, a w pobliżu pozostałości po drewnianych kramach. Resztki drewna oraz warstwa piasku i gliny w zachodniej części wykopu stanowią pozostałości fundamentu tego typu lekkiej konstrukcji. Z niecierpliwością czekamy na dalsze odkrycia!

Fragmenty poroża, fot.  K. Zisopulu-Bleja/Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

Fragment poroża, fot.  K. Zisopulu-Bleja/Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

Elementy spustu kuszy, fot.  K. Zisopulu-Bleja/Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

14/09/2015

Pierwszy szkolny dzwonek zwiastuje nie tylko nowy rok szkolny, ale także kolejny etap badań archeologicznych na Starym Rynku w Poznaniu. To zarazem ostatni dzwonek, by zainteresować się tym bardzo obszernym projektem.

Drugi tydzień września to moment kiedy na nowym wykopie nieopodal Pałacu Działyńskich po raz pierwszy w pełnym składzie zagościła nasza archeologiczna ekipa. W myśl hasła „Przedstawiamy dawny Poznań!”, chcemy jak najlepiej wykonać założone zadania.

Co robiliśmy wcześniej? Plaża, wakacje, odpoczynek… to wszystko nie dla nas! Przez moment gościliśmy na małym stanowisku w okolicach figury Bamberki. Natomiast od połowy sierpnia rozpoczęliśmy działania w celu wygrodzenia przestrzeni nowego wykopu i założenia szalunku.

Czy coś już znaleźliśmy? Oczywiście! Jak dotychczas najbardziej godne zainteresowania były numizmaty, wśród nich tzw. Grosz Praski, moneta emitowana przez Karola I Luksemburskiego króla Czech! Jak mówi nasz specjalista Zbigniew Bartkowiak: moneta należała do grupy „grubych”, bitych z bardzo dobrego srebra. Dokonywano za jej pomocą poważniejszych transakcji, codzienne zakupy nie wymagały jej użycia. Gdyby przełożyć jej wartość nabywczą  na dzisiejszą walutę wyliczylibyśmy ok. 60-75 zł. W przypadku odkrycia ze Starego Rynku zwraca uwagę bardzo słaby stan zachowania, co rzadko zdarza się monetom bitym z dobrego srebra.

Innym ciekawym znaleziskiem jest żeton do gry planszowej. Być może służył do odgrywania partii tzw. tryk traka, znanego na zachodzie jako backgammon.  Możliwe są oczywiście również inne hipotezy.  

Stopniowo zagłębiamy się w temat (dosłownie i w przenośni). Będziemy na pewno informować Was na bieżąco!

Pozdrawiamy !

Przygotowanie wykopu do badań, fot.  K. Zisopulu-Bleja/Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

Grosz Praski, fot.  K. Zisopulu-Bleja/Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

 

 Żeton do gry, fot.  K. Zisopulu-Bleja/Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

WPISY Z POPRZEDNICH DNI: