Noc Muzeów, 17 maja 2014 roku „Noc ze skarbami”

Każdy z nas marzył kiedyś o poszukiwaniu skarbów. Słowo „skarb” czy „klejnot” przywołuje na myśl skrzynie pełne złota i kosztowności, rozbudza wyobraźnię i żądzę przygód. Niewielu z nas dane jest spełnienie tych marzeń. Tymi nielicznymi szczęśliwcami są archeolodzy. Dla archeologa słowa te mają jednak także inne, mniej dosłowne znaczenie. Archeologiczne skarby nie zawsze bowiem wykonane są ze szlachetnego kruszcu. Często większa jest ich wartość naukowa, unikatowość czy walory artystyczne.

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu zaprasza wszystkich zainteresowanych na „Noc ze skarbami”. W programie przewidziano spotkania z archeologami z naszego muzeum, dla których tematyka związana ze skarbami to „chleb powszedni”. Ponadto zachęcamy do zwiedzania nowo otwartych wystaw czasowych, na których podziwiać można niedawno odkryte w muzealnych zbiorach monety Bolesława Chrobrego, a także najcenniejsze zabytki archeologiczne ze zbiorów Muzeum Wschodniosłowackiego w Koszycach. Z kolei na dziedzińcu muzealnym zapoznać się będzie można z pracą średniowiecznych rzemieślników, którzy te archeologiczne „skarby” wytwarzali: złotnika, rogownika i bursztynnika. Najmłodszych zwiedzających zapraszamy na warsztaty plastyczne związane ze skarbami, a starszych chętnych do wzięcia udziału w zabawie „Na tropie muzealnych skarbów”. W trakcie wieczoru towarzyszyć nam będzie muzyka średniowieczna w wykonaniu zespołu Góra Trolla.

Skarb ozdób z  brązu, szkła i muszli znaleziony w lesie w okolicach Podbieli, gm. Otwock. Fot. P. Krakowski.

Szczegółowy program imprezy:

Start: 17.30

Dla dzieci w wieku 5-10 lat:

Warsztaty plastyczne „Archeologiczne skarby”

(Uwaga! Ilość miejsc ograniczona do 30 os. w każdej grupie! Koszt uczestnictwa w warsztatach – 5  PLN.  Propozycja skierowana jest do osób indywidualnych. Obowiązują wcześniejsze zapisy w kasie biletowej muzeum tel. 852 82 51 od 9 maja 2014 r.).

Grupa 1: 17.00-18.30

Grupa 2: 19.00-20.30

 

Dla chętnych:

Gra muzealna do samodzielnej zabawy „Na tropie muzealnych skarbów” (karty do pobrania przy kasie muzeum)

Gracze poruszają się po wystawach zgodnie ze wskazówkami, odnajdując w gablotach skarby, zdobywając informacje na ich temat i odpowiadając na pytania. Ostatnie zadanie czeka na uczestników w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci na Ostrowie Tumskim.

 

Dla wszystkich:

Możliwość obejrzenia wystawy czasowej „Klejnoty archeologiczne Muzeum Wschodniosłowackiego w Koszycach”, ekspozycji z cyklu „Bliskie spotkanie z…..” – „Srebra Chrobrego” prezentującej monety Bolesława Chrobrego rozpoznane podczas opracowywania muzealnych skarbów oraz wystaw stałych „Pradzieje Wielkopolski”, „Archeologia Sudanu”, Życie i śmierć w starożytnym Egipcie”, „Sztuka naskalna Afryki Północnej”, „Tu powstała Polska”

 

Dla wszystkich zainteresowanych:

Wykłady archeologów i numizmatyka z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu (każdy trwający ok. 20 min.) w dwóch blokach – o 18.30 i 22.00 (a :

Urszula Narożna-Szamałek – „Skarb znaleziony w lesie”
O tym, jak dzięki wizycie w lesie niezwykle cenne  znalezisko trafiło do muzealnego zbioru.

Andrzej Krzyszowski – „Skarb i zbrodnia. Co się zdarzyło 500 lat temu w Sługocinku ?”
O tym, jakie makabryczne wydarzenie ze skarbem jako motywem możemy zrekonstruować na podstawie badań wykopaliskowych

Mgr Zbigniew Bartkowiak – „Skarby w zbiorach Muzeum Archeologicznego w Poznaniu”
O tym, że czasem także w zaciszu muzealnego gabinetu możemy dokonać fascynujących odkryć.

 

Na dziedzińcu muzealnym (przez cały czas trwania imprezy):

Pokaz pracy w warsztacie średniowiecznego złotnika, rogownika i bursztynnika

Poczuj się jak średniowieczny rzemieślnik obserwując techniki jego pracy z metalem, kością, porożem i rogiem oraz bursztynem. Spróbuj sam wykonać ozdobę lub przedmiot codziennego użytku.

Muzyka dawna w wykonaniu zespołu „Góra Trolla” (18.00, 20.00, 21.00, 23.00). Zespół powstał w Gdańsku w 2008 r. Wykonuje utwory z okresu średniowiecza oraz renesansu, głównie z rejonów zachodniej Europy. W repertuarze znajdują się tańce i pieśni w ich oryginalnych, historycznych formach, m.in. po łacinie, staronorwesku, staroszwedzku oraz oczywiście po polsku.


Dla kinomaniaków

21.15 Atlantyda zaginiony ląd (film animowany, 2001, Walt Disney Pictures, reż. K. Wise, G. Trousdale, czas trwania: 95 min.) w sali dydaktycznej (parter)

Milo, młody pracownik kotłowni słynnego muzeum marzy o byciu wielkim podróżnikiem, jakim był jego dziadek. Odkrywa starożytną księgę ze wskazówkami na temat położenia Atlantydy – legendarnego zaginionego imperium. Muzeum nie jest jednak skłonne sfinansować wyprawę. Niespodziewanie zgłasza się do niego bogaty przyjaciel jego dziadka gotów sponsorować poszukiwania. W głębiny oceanu Atlantyckiego wyrusza ekipa łodzi podwodnych ze specjalistami różnych profesji na pokładzie. Ich zamiary nie zawsze będą pokrywały się z planami Milo…

23.00 Wyspa złoczyńców (polski film przygodowy, 1965, Studio Filmowe Kadr, reż. S. Jędryka, czas trwania: 85 min.) w sali audiowizualnej (II piętro)

Film na podstawie książki Zbigniewa Nienackiego p.t. Wyspa Złoczyńców, pierwszej z serii powieści o przygodach Pana Samochodzika.Wśród mieszkańców małego, nadwiślańskiego miasteczka krążą legendy o zaginionych w czasie wojny skarbach dziedzica. Sprawę chce wyjaśnić młody pracownik muzeum, Tomasz, którego o skarbach powiadomił prowadzący w okolicy wykopaliska archeologiczne prof. Opałko. Milicja całą sprawę traktuje z przymrużeniem oka, Tomasz postanawia więc rozwikłać ją na własną rękę. Wraz z asystentką profesora i trójką harcerzy wpadają na trop szajki, chcącej zagarnąć skarby.