Zapraszamy na wykład prof. PAN, dr. hab. Jacka Kabacińskiego (Instytut Archeologii i Etnologii PAN, Ośrodek w Poznaniu), dr Agnieszki Czekaj-Zastawny (Instytut Archeologii i Etnologii PAN, Ośrodek w Krakowie) i prof. Joela D. Irisha ( Liverpool John Moores University) pt. Badania cmentarzysk neolitycznych w rejonie Gebel Ramlah (Pustynia Zachodnia, Egipt), który odbędzie się 27 listopada 2013 r. (środa) o godz. 11.00 w gmachu Muzeum Archeologicznego w Poznaniu (ul. Wodna 27, sala audiowizualna na II piętrze). Wstęp wolny!

Od ponad 40 lat Instytut Archeologii i Etnologii PAN prowadzi badania na egipskiej Pustyni Zachodniej, dotyczące rozpoznania historii osadnictwa ludzkiego tej części Sahary w holocenie. Od kilku lat Połączona Ekspedycja Archeologiczna, kierowana przez prof. PAN, dr. hab. Jacka Kabacińskiego, koncentruje się na badaniach cmentarzysk łowiecko-pasterskich społeczności neolitycznych tego obszaru. Najbardziej intrygującym odkryciem ostatnich sezonów jest cmentarzysko z okresu późnego neolitu, na którym pochowano kilkadziesiąt noworodków i niemowlaków oraz kilka matek z noworodkami. Wskazuje ono na szczególny status dzieci pośród społeczności pasterskich Północno-Wschodniej Afryki.