Targi, jarmarki i odpusty parafialne należały do największych atrakcji średniowiecza. Formalnie łączyły w sobie aspekt religijny i handlowy, faktycznie zaś stanowiły barwne widowiska, gromadzące w jednym miejscu i jednym czasie ludzi głodnych wrażeń. Przybywali zatem z bliskich i dalekich stron, zmagając się niejednokrotnie z trudami podróży na szlakach wiodących przez lasy i mokradła. Tu spotykali się swoi i obcy, kupcy, mieszczanie i wieśniacy, dostojne damy i szlachetni rycerze, czcigodni kapłani i pobożni mnisi, kuglarze i muzykanci, ludzie uczciwi i zwykli opryszkowie. Jedni poszukiwali atrakcyjnych towarów, drudzy pragnęli za wstawiennictwem świętych wyjednać łaski u Pana Boga, inni wreszcie chcieli obejrzeć dziwy, których w codziennym życiu nie doświadczali. Te nadzwyczajne zgromadzenia ludzi, odbywające się w atmosferze święta i pokoju, stanowiły wdzięczne audytorium dla oznajmianych przez heroldów najnowszych postanowień ówczesnej władzy. Zgiełk, nawoływania przekupniów, skrzypienie wozów, odgłosy sprzedawanych zwierząt, bogactwo towarów, zapachy warzonych potraw, dźwięki muzyki, popisy akrobatów, bicie kościelnych dzwonów, dymy kadzideł i pobożne śpiewy dobiegające z pobliskiej świątyni składały się na obraz takiego zbiegowiska. Dziś, po upływie stuleci, gdy prowadzimy wygodne życie, mając łatwy dostęp do niezliczonych rozrywek, podobne spotkania nie wywołują już tylu emocji. I choć nadal się odbywają, to są zaledwie mdłym odbiciem klimatu tamtych widowisk z przeszłości.

Po raz dziesiąty spotkamy się w Lądzie nad Wartą! To dobra okazja do świętowania. Możemy znów wskrzesić atmosferę średniowiecza, zanurzyć się w niej, a także poznać i pokochać epokę, do której przylgnęło tyle niesprawiedliwych opinii. Będzie wszystko, do czego przyzwyczaili nas organizatorzy – wykłady popularno-naukowe, wystawy, prezentacje multimedialne, zabawy edukacyjne dla dzieci i młodzieży, pokazy walk, spektakle teatralne, inscenizacje historyczne i koncerty. Będą wojowie i rycerze, kupcy i rzemieślnicy, artyści, naukowcy i muzealnicy, słowem ludzie z bliższych i dalszych stron. Nie może więc zabraknąć tu Ciebie. Przyjedź do nas, do grodu i klasztoru, gdzie w radosnej atmosferze spędzisz wiele pięknych i niezapomnianych chwil.

 Michał Brzostowicz

Dodatkowe informacje na temat imprezy – Ląd 2014 – informator o wybranych punktach programu – KLIKNIJ<<< (korekta programu – 26.05.2014)

 

Kontakt:

Michał Brzostowicz (Muzeum Archeologiczne w Poznaniu) – tel. 61 852 82 51; e-mail: michal.brzostowicz@muzarp.poznan.pl

Piotr Pawlak (Muzeum Archeologiczne w Poznaniu) – tel. 61 852 82 51; e-mail: piotr.pawlak@muzarp.poznan.pl

Joanna Słowińska (Starostwo Powiatowe w Słupcy) – tel. 63 275 86 11;  e-mail: joanna.slowinska@powiat-slupca.pl

Jacek Wrzesiński (Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich) – tel. 61 880 00 76; e-mail: jaled@wp.pl

 

www.festiwal-lad.pl    www.muzarp.poznan.pl   www.powiat-slupca.pl

 

Organizatorzy Festiwalu: Starostwo Powiatowe w Słupcy, Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, Stowarzyszenie „Unia Nadwarciańska”, Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich – Oddział w Poznaniu, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, Urząd Gminy w Lądku, Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Salezjańskiego w Lądzie oraz Fundacja „Patrimonium” w Poznaniu

 

Patronat medialny: Gazeta Słupecka, Głos Słupcy, TV Wielkopolska, Radio „Merkury”